0553 241 66 29
Projenizi Gönderin Teklifimizi İletelim
Metraj Hazırlama , Yaklaşık Maliyet Hesaplama, Hakediş Hazırlama için projenizi iletin inceleyip teklifimizi iletelim.
Teklif Al

Yaklaşık Maliyet Hesaplama Esasları

Yaklaşık Maliyet Hesaplama Esasları

Yapım işlerinde ihale dokümanında yer alan (sırasıyla); pursantaj icmali, varsa alt icmaller, mahal listesi, projeler, idari şartname, özel teknik şartnameler incelenir.

Yaklaşık maliyet çalışmamızı belirleyen bu dosyalara bakarak teslim süresini ve hizmet ücretini müşterilerimize bildiririz. Onayını aldıktan sonra çalışmaya başlanır. Ücret peşin olarak alınır. Bunun sebebi bizim çalışmaya başlayıp bitirdikten sonra ihalenin iptal olması, yüklenicinin ihaleye katılmaktan vazgeçmesi, yüklenicinin teminat mektubunda problem yaşaması limitinin yetmemesi vb. problemler olarak sıralayabiliriz. Çalışmalarda ilk olarak Yaklaşık maliyet hazırlama programı olan Oska yazılımı ile mahal listesi ve teknik şartnamedeki tüm pozlar programa girilir. Dosya kaydedilip ilgili çalışma arkadaşımıza gönderilir. Herkes aynı dosya üzerinden çalışma yapar. Sonunda bu dosyalar birleştirilerek yaklaşık maliyet hazır olur.

Çalışmayı yapan kişi projeyi açarak tek tek metrajları programa eliyle girer. Çarpma, toplama , minha işlemleri gibi hesapların tamamı program üzerinden gerçekleşir. Bu sebeple işlem hatasına müsaade edilmez.

Yaklaşık maliyeti hesaplarken Demir metrajı incelenir. Temeldeki donatılar programdaki demir metraj kısmına açıklama ve mahal listesi yazılarak girilir ki çalışmanın sonucunda istekli hangi demir nerede hangi mahalde kullanılmış satır satır yazılıdır. Duvar metrajları aks isimleri ile verileri girilir. Sıva , kalıp metrajı , doğrama metrajı , boya metrajları gibi imalat metrajları oluşturulduktan sonra yaklaşık maliyet oluşmaya başlar. Tüm çalışmalar tamamlandığında nihai yaklaşık maliyet toplamı hazırdır. Hazır olan çıktılar Word veya pdf veya maliyet çalışmasını daha rahat yapmanız için excel formatında sizlere gönderilir.

İşte bir çalışmamızda yaklaşık maliyet hesaplanarak, yaklaşık maliyet hazırlanmış olur.

07 Haziran 2021
122 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN